< zpět

Narození a dýchání spolu úzce souvisí.

Lektor: Bhagat

Porod je krokem z jednoty s matkou do vlastní nezávislé existence. V děloze matky jsme již prožili více než 9 měsíců a při tom samostatně začneme dýchat až po narození. Tato zkušenost je jedním ze základních stavebních kamenů našeho psyché. Pokud tento přechod proběhne láskyplně a přátelsky, pak budeme vnímat život jako přátelské místo, stejně přátelské jako byla děloha matky. Matka se tak zvětší a promění se v matku Zemi. Pokud porod proběhne drsným, nepřátelským způsobem, pak dítě upadá do šoku a svět se stává nepřátelským místem, kde se člověk musí snažit, aby přežil, musí potlačovat pocity a musí poslouchat pravidla.

Po porodu tělo potřebuje určitý čas k tomu, aby si rozvinulo plíce, aby si je připravilo na dýchání. Pokud je dítě donucené začít dýchat dřív, než je na to připravené, bolí ho to. Pokud se takto bolest stane součástí začátku dýchání, je obtížné mít pozitivní vztah k dechu. Pro novorozeně je přirozené mít fyzický kontakt a splynutí s matkou. Dítě potřebuje hladký přechod, aby mohlo postupně růst a vyvíjet se zdravým způsobem.

Krishnamurti toto popisuje velmi krásně ve své autobiografii. Mluví zde, jak se narodil na jihu Indie, jako dítě prostých lidí. Matka zůstala s dítětem v tmavé místnosti po dobu deseti dnů po porodu. Když dítě nebylo přímo na těle matky, pak bylo neustále houpáno v látce visící od stropu. Až po těchto deseti dnech bylo do místnosti pomaličku a postupně vpouštěné světlo. Jaká něžná péče o to, aby tento příchod na svět byl jemný!

Práce s dechem může hodně pomáhat k tomu, abychom se dostali do kontaktu se starými skrytými pocity. Pocity, se kterými jsme se nemohli potkat, když se staly, ale které stále nosíme ve svém nitru až do dnes a to omezuje naši živost, radost, důvěru a relaxaci. Pomocí práce s dechem se můžeme dostat do kontaktu s těmito pocity, vyjádřit je, uvolnit je, nechat je odejít a najít znovu pozitivní vztah ke svému tělu. Opět se učíme jak vytvářet energii a jak ji uvolňovat. A tak cyklus života, který se skládá z nabíjení, vyjádření a uvolňování energie, opět může volně plynout. Dýchání se může tak stát cestou relaxace, živosti, radosti a opuštění minulosti.

Tento kurz je doporučen jako úvodní kurz pro výcvik Dech existence.

Související: