< zpět

Amar

Dobrou zprávou je, že dítě uvnitř nás nikdy nezemřelo – možná je zraněné, možná rozlobené nebo se možná schovává, ale dosud žije v nás.

Většina našich obtíží a problémů v našem dospělém životě má kořeny v našem dětství. Obzvláště je to vidět v rámci našich vztahů.

Naše vnitřní dítě představuje naše pocity a všechna zranění a ublížení, která jsme utrpěli v dětství a která stále nosíme v sobě.

V tomto semináři navážeme kontakt s dítětem uvnitř nás. Budeme jej podporovat a dávat prostor k vyjádření toho, co bylo tak dlouhou dobu schované. V milující atmosféře budeme používat různé techniky, pomocí kterých se můžeme s dítětem uvnitř nás potkat a začít se stávat jeho nejlepším přítelem.

Potřebujeme se o naše vnitřní dítě postarat a opečovat jej a díky tomuto otevření se – se také opět začne objevovat krása našeho dítěte – jeho spontaneita, radost ze života, hravost, jeho smích, láska a nevinnost.


Dítě nikdy neumře…. nic nikdy neumře. Dítě tam je, je tam vždy, zabaleno do jiných zkušeností… Zabaleno do adolescence, pak do mládí, pak do středního věku, pak do stáří … ale dítě je tam pořád.

Jsi stejný jako cibule - vrstva za vrstvou - ale když loupeš cibuli, pak brzy uvnitř najdeš čerstvější vrstvy. Jdi dál do nitra a nalezneš více a více čerstvé vrstvy. To samé platí o člověku: když půjdeš více do nitra, nalezneš nevinné dítě… A kontakt s tímto dítětem je léčivý.

Osho


Když říkám: „Buďte jako děti,“ nemyslím tím, buďte dětinští. Dítě musí být dětinské, jinak příjde o velký prožitek dětství. Ale ať už jste mladí či staří – dětinskost jednoduše ukazuje, že jste nerostli. Být jako dítě je úplně jiný fenomén. Co to znamená?

Ježíš říkal znovu a znovu: „Pokud nebudete jako děti, nevstoupíte do království nebeského.“ Co tím myslí být „jako dítě“? Myslí tím mnoho věcí. Zaprvé, dítě je naprosto naplno přítomno. Cokoli, co dítě dělá, je tím úplně absorbováno, nikdy tam není jen napůl. Pokud sbírá mušličky na pláži, tak vše ostatní prostě zmizí z jeho vědomí, jediné co ho zajímá jsou mušličky a pláž. Je úplně absorbované – zmizí v tom. Kvalita plné přítomnosti je jedním ze základů toho být jako dítě. Ta koncentrace, ta intenzita, ta celistvost.

A za druhé: dítě je nevinné. Funguje na základě stavu bez znalostí. Nikdy nefunguje na základě znalostí, protože žádné nemá.

Osho

Související: